Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych 2015

Dzień pięlęgniarek

Tekst pochodzi ze strony Urzędu Miasta Wałcz:

19 maja br. w Wałeckim Centrum Kultury już po raz piąty obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych.  To niezwykłe święto tych, którzy, na co dzień pełnią służbę w ochronie życia i zdrowia drugiego człowieka. Konfucjusz napisał: „Wybierz pracę, którą kochasz, a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień”. Na pewno nie mówił wówczas o zawodzie pielęgniarki czy położnej. Tegoroczna uroczystość miała charakter podniosły i była wyrazem wdzięczności i uznania dla ciężkiej pracy wszystkich pielęgniarek i położnych z terenu powiatu Wałeckiego.

Spotkanie rozpoczęło się fantastycznym występem lokalnego męskiego kwartetu „Quanta Couri”, który zaprezentował utwory specjalnie przygotowane na tę okazję. Następnie została przedstawiona prezentacja multimedialna pt. „Pielęgniarka i Położna odpowiedzialny zawód.”
Miłym akcentem dla zebranych pracownic służby zdrowia były wyróżnienia za długoletnią pracę, wręczone przez poszczególnych burmistrzów powiatu wałeckiego dla swoich pracownic. Burmistrz Miasta Wałcz Bogusława Towalewska wyróżniła:

 1. Małgorzatę Zarzycką
 2. Barbarę Tomkowicz
 3. Elżbietę Potępę
 4. Danutę Trzebiatowską
 5. Małgorzatę Wieczorek
 6. Zofię Idzik
 7. Józefę Lorek
 8. Laurę Durę
 9. Marię Falgowską
 10. Jadwigę Dzitkowską
 11. Irenę Szyliniec
 12. Krystynę Marcinkowską

W swoim wystąpieniu Pani Burmistrz podkreślała, że jest to jeden z najtrudniejszych zawodów. Osoby decydujące się na tego typu pracę tak naprawdę towarzyszą człowiekowi od narodzin aż po śmierć oraz w wielu innych trudnych sytuacjach gdzie tak naprawdę stajemy się bezbronni i zależni od innych. Pielęgniarka i położna to bardziej powołanie niż zawód. Nie usprawiedliwia to faktu, że ich poświęcenie jest niedoceniane przez rządzących i kierownicze kręgi polskiej służby zdrowia. Zawody te są słabo opłacane a przecież w dużym stopniu odpowiadają za zdrowie a często nasze życie.
Na zakończenie dla pielęgniarek, położnych i zebranych gości wystąpił z programem artystycznym lokalny zespół ludowy „Chabry”. Organizatorem tegorocznej uroczystości była Pani Halina Kuch oraz Burmistrz Miasta Wałcz.

Dziękujemy Pani Halinie Kuch za trud włożony w organizację uroczystości oraz wszystkim, którzy zadbali o jej wyjątkowy i podniosły charakter.

Źródło, tekst/zdjęcia: Wydział Rozwoju i Promocji Miasta

« z 3 »