Profilaktyka SMA (Rdzeniowy zanik mięśni)

Zgodnie z opublikowanym przez Ministra Zdrowia Programem badań przesiewowych noworodków w Rzeczypospolitej Polskiej od początku września 2021 roku, każdy noworodek urodzony na terenie województwa zachodniopomorskiego, a tym samym w 107 Szpitalu Wojskowym, będzie mógł skorzystać z profilaktycznych badań przesiewowych w kierunku SMA.

SMA jest ciężką, wrodzoną chorobą, która objawia się postępującym osłabieniem i zanikiem mięśni oraz niewydolnością oddechową. U połowy dzieci objawy choroby pojawiają się w pierwszym półroczu życia, a u większości – przed ukończeniem 2 lat. Leczenie SMA jest najbardziej efektywne, gdy choroba jest zdiagnozowana już u noworodka, a leczenie wprowadzone przed wystąpieniem objawów klinicznych. Badanie przesiewowe noworodków w kierunku SMA jest oparte o badanie genetyczne – które jest wykonywane TYLKO po podpisaniu zgody na badania. W przypadku stwierdzenia obecności mutacji, a tym samym potwierdzenia rdzeniowego zaniku mięśni, wdrożone zostaje leczenie.

Osoby zainteresowane Programem badań przesiewowych noworodków w Rzeczypospolitej Polskiej na lata 2019-2022 zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi przez Ministerstwo Zdrowia:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/program-badan-przesiewowych-noworodkow-w-polsce-na-lata-2019-2022

 

Wałcz, 09.09.2021
Olga Krogulewska

Zmiana rozmiaru czcionki
Zmiana kontrastu