OZDROWIEŃCU! ODDAJ OSOCZE!

Każdego dnia służby medyczne walczą o zdrowie i życie osób chorych na COVID-19. Zdajemy egzamin z solidarności i okazujemy wsparcie tym, którzy potrzebują naszej pomocy w tym szczególnym okresie. Jeśli koronawirusa masz już za sobą, możesz uratować innych. Twoje osocze zawiera przeciwciała, które mogą wspomóc leczenie chorych na COVID-19. Oddaj osocze w jednym z Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Za ten szlachetny gest będą przysługiwać Ci m.in. dwa dni wolne w pracy.

Kto może oddać osocze?

Osocze mogą oddać osoby, które były zakażone koronawirusem (SARS-CoV-2) bądź chorowały na COVID-19 i wyzdrowiały, w efekcie czego w ich krwi znajdują się przeciwciała. To właśnie te przeciwciała są cenne, bo mogą wspomagać leczenie chorych z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami.

Osocze może zostać pobrane od osób:

 • w wieku 18 – 65 lat, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 (potwierdzone testem, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl),

 • o wadze min. 50 kg,

 • po wyzdrowieniu, u których minęło:
  – co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów lub
  – 18 dni od zakończenia izolacji,

 • po spełnieniu podstawowych kryteriów kwalifikacji dla dawców krwi* m.in. :
  – należy być zdrowym i nie leczyć się z powodu chorób przewlekłych,
  – w przypadku osób, które miały w przeszłości przetaczaną krew lub jej składniki oraz kobiet po przebytej ciąży, wymagane będą dodatkowe badania, które zostaną przeprowadzone w centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Doceniamy tych, którzy pomagają innym

Osoby, u których przebieg choroby jest ciężki, potrzebują przeciwciał w walce z zakażeniem. Osocze pobrane podczas jednej wizyty może zostać zastosowane aż u 3 pacjentów. Osocze pozwala uratować im zdrowie i życie. To szlachetny gest, który chcemy szczególnie docenić. Osoby, które oddadzą osocze, będą mogły skorzystać z kilku przywilejów:

 • 2 dni wolne od świadczenia pracy dla osób, które oddały krew lub jej składniki – w tym osocze po chorobie COVID-19,

 • ulgi na przejazdy środkami publicznego transportu zbiorowego* (33%),

 • ulga PIT – osocze krwi to darowizna, którą można odliczyć od podatku.

* Przysługuje osobie, która co najmniej 3 razy oddała krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19. Uprawnienie przysługuje przez 6 miesięcy od dnia wystawienia zaświadczenia.

Gdzie mogę to zrobić?

 • Oddział terenowy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Pile, przy ulicy Rydygiera 1 , czynny od poniedziałku do piątku (rejestracja w godzinach 7:30-10:30 pod nr telefonu 67 21 06 495 )

 • Miasto Wałcz, wychodząc naprzeciw potrzebom, oferuje bezpłatny transport do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie, które dysponuje odpowiednimi separatorami do poboru osocza, aby skorzystać z takiej możliwości należy:

 1. zadzwonić pod numer + 48 726 530 560, gdzie zostanie przeprowadzona przez lekarza kwalifikacja zgłaszającego się ozdrowieńca,

 2. przekazać informację do Urzędu Miasta Wałcz pod numer +48 602 838 632  o zakwalifikowaniu do oddania osocza i chęci skorzystania z transportu do RCKiK w Szczecinie,

 3. pozostawić dane kontaktowe w celu przekazania informacji o terminie wyjazdu.

Każdy ma coś, co może dać innym”
Barbara Bush

Wałcz, 02.02.2021
Olga Krogulewska